
Den 8 mars är det premiär på THE SOUND OF MUSIC på Kungsteatern i Karlskoga. Det är Teaterföreningen Lyset som spelar en av våra mest älskade musikaler genom tiderna. Här finns både musiken vi alla älskar, och ett drama baserat på en sann historia. Det är en föreställning för hela familjen, om modet att våga stå upp för det som är rätt, och finna sin egen väg.
Som många säkert redan vet handlar musikalen om den spralliga noviskandidaten Maria, som på grund av sina svårigheter att anpassa sig till klosterlivet får en tjänst som barnflicka hos familjen Von Trapp. En familj med sju barn, där musik är förbjuden, och barnens liv präglas av ordning och disciplin. Något som går helt emot allt vad Maria står för. Vid sidan av Marias kamp för barnens rättigheter, hotas också familjen av kriget, och Trapps val huruvida han ska stå upp emot nazisterna eller inte, blir avgörande för familjens framtid.
Berättelsen om THE SOUND OF MUSIC har tidigare beskrivits som en symbol för livsglädje och starka familjekänslor, men i grund och botten handlar den om att våga gå emot strömmen och följa sin egen väg. Ett tema som är minst lika aktuellt nu som när musikalen skrevs 1959.